Rodzaje rusztowań budowlanych

Możemy wyróżnić kilka rodzajów rusztowań, każde mają swoje wady i zalety. Dlatego dobór danego rusztowania powinien zostać dopasowany do rodzaju prac budowlanych. Warto pamiętać, że odpowiednia konstrukcja rusztowania w bardzo dobry sposób spełni swoja funkcje w przypadku konkretnych planów remontowych. Rusztowania aluminiowe oraz stalowe są bardziej funkcjonalne, łatwe w montażu i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Muszą one spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, posiadać certyfikaty budowlane i być wygodne w eksploatacji.

Rusztowania jezdne

Wybór tego rodzaju rusztowania to pewność, że jest ono bezpieczne i funkcjonalne. Do zbudowania rusztowania jezdnego wykorzystuje się takie elementy jak aluminiowe ramy oraz pomosty robocze, połączone ze sobą specjalnymi zaciskami. Przymocowuje się do nich również poręcze ochronne czy stabilizatory. Rusztowania jezdne nadają się do niewielkich wysokości roboczych.

Rusztowania fasadowe

Jest to tymczasowa konstrukcja rusztowania, którą stosuje się przy pracach budowlanych, montażowych bądź instalacyjnych. Są niezwykle stabilne, bezpieczne dla pracowników oraz łatwe w montażu. Taki rodzaj rusztowania stosowany jest zazwyczaj podczas wznoszenia budowli, renowacji budynków lub prac konserwatorskich. Mają one zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w przemyśle stoczniowym czy też branży eventowej.

Rusztowania wspornikowe

Taki typ rusztowań wyróżnia specyfika montażu, a mianowicie składają się one z podstawowych elementów, a w przypadku pomostów połączone są z budynkiem za pomocą zakotwiczenia od wewnątrz. Rusztowania wspornikowe stosuje się, gdy dany budynek ma być nadbudowany, a nie ma dostępnych kondygnacji.

Rusztowania kozłowe

Stosowane są wszędzie tam, gdzie wysokość rusztowania nie przekracza wysokości 2,5 m. Z rusztowań kozłowych, czyli takich składających się z dwóch podpór przestrzennych oraz pomostu korzysta się podczas prac budowlanych, jak i elektrycznych. Doskonale sprawdzą się również podczas remontów.

Rusztowania modułowe

Kolejny rodzaj rusztowania, który odgrywa kluczową rolę w budownictwie. Wyróżnia je konstrukcja łączeń w stałych punktach o równych odległościach. Wykorzystywane są w budowie oraz konserwacji obiektów posiadających duża ilość instalacji. Stosowane są jako rusztowania wolnostojące w przypadku budowy scen bądź trybun.

Rusztowania specjalne

Głównie bazują na połączeniu konstrukcji różnych typów rusztowań. Wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne sposoby się nie sprawdzą.
W zależności od rodzaju budowli, warunków oraz planów każda firma, jak i klient indywidualny będzie w stanie wybrać idealne rusztowanie dostosowane do swoich potrzeb.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest

Share This