Prefabrykowane wiązary dachowe – więźba dachowa

Wiązary dachowe – prefabrykowane konstrukcje dachów budynków mieszkalnych i użytkowych

Podczas budowy domu stajesz przed wieloma trudnymi decyzjami, które wpływają zarówno na szybkość wykonania projektu jak i na jego cenę. Jedna z tych decyzji dotyczy dachu – tradycyjna więźba czy wiązary dachowe prefabrykowane? Konstrukcja dachowa to bardzo ważny element każdego budynku, a wybór odpowiedniej metody jest niezwykle ważny. Wiąże się on z funkcjonalnością, bezpieczeństwem oraz finansami. Dlatego też stworzyliśmy poniższy artykuł, który pomoże Ci ocenić czy wiązary są metodą, która spełni Twoje oczekiwania.

Wiązary dachowe prefabrykowane

Wiązary dachowe prefabrykowane – co to takiego?

Wiązary drewniane to elementy nośne konstrukcji dachu. Przenoszą one obciążenie na podpory o charakterze głównym i utrzymują ciężar całego pokrycia dachowego. Z racji tego, że drewno od niepamiętnych czasów stanowi jeden z najtańszych i najłatwiej dostępnych, naturalnych materiałów budowlanych, wiązary dachowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. Stosuje się je w konstrukcji dachów budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Na tak dużą popularność metoda ta zasłużyła sobie przede wszystkim z racji bycia ekonomiczniejszą alternatywą dla tradycyjnej więźby.

Idealnie wymierzone i dopasowane do siebie wszystkie elementy, z których zbudowane są wiązary, łączą się za pomocą płytek i gwoździ lub płytek kolczastych (płytki Mitek). Tak zwany pas dolny, czyli podstawa oraz pas górny, czyli inaczej krokiew tworzą rodzaj ramy w środku której znajdują się elementy usztywniające całą konstrukcję.

Konstrukcje dachowe z wiązarów

Konstrukcje dachowe z wiązarów – dlaczego warto?

Przede wszystkim, tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, metoda ta jest rozwiązaniem ekonomicznym. Bo choć zakup surowca zapewne byłby o wiele tańszy w przypadku wykonania tradycyjnej więźby to cała obróbka (suszenie, impregnowanie) oraz późniejsze dbanie o konstrukcję pokazałyby, że w rezultacie był to znacznie droższy wybór. Dzięki suszeniu komorowemu drewno jest wyjątkowo dobrze zabezpieczone. Nie musi więc być poddawane mocnej impregnacji, a jednocześnie jest bardzo trwałe i wytrzymałe.

Wiązary prefabrykowane to wyjątkowo wytrzymała, trwała i wytwarzana z drewna suszonego komorowo w zakładzie produkcyjnym konstrukcja, której montaż możliwy jest nawet w ciągu 2-3 dni. Najpopularniejszym drewnem do wytworzenia wiązarów jest sosna. Wilgotność odpowiednio wysuszonego materiału nie powinna przekraczać 15%. Odpowiednie zaimpregnowanie chroni przed grzybem, larwami szkodników, próchnieniem oraz zwiększa odporność na działanie ognia.

Jeżeli nadal masz wątpliwości co do zalet prefabrykowanych konstrukcji dachowych odwiedź stronę gotowedachy.pl. Pracujący tam wykwalifikowani pracownicy z pewnością odpowiedzą na pozostałe nurtujące Cię kwestie.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest

Share This